Sąsiedzi

Sąsiedzi

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu. Już sama nazwa wskazuje na coś egzotycznego i ciekawego. Jak się okazuje, to miejsce jednoczące wielkopolskich muzułmanów, których liczbę̨ szacuje się̨ na około 200. W Poznaniu działa od 2005 roku.

Na parterze znajduje się̨ przestronna sala modlitewna, bogato udekorowana. Na ścianach kaligrafia muzułmańska, a na piętrze galeria. Są także sale lekcyjne dla dzieci, czytelnia i biblioteka z bogatym księgozbiorem książek i czasopism w języku polskim i arabskim. Jedno z pomieszczeń́ zostało specjalnie wystylizowane na codzienny pokój arabski, można więc bez zbędnych podroży na południe, przenieść́ się̨ do muzułmańskiego kraju.

Piątki to dni, gdy w Centrum zbierają̨ się̨ dorośli muzułmanie na spotkaniu zwanym „Halaka”, zaś́ we wtorki takie samo spotkanie odbywa się̨ dla osób arabskojęzycznych.W niedzielę, dzieci młodzież̇ muzułmańska pobierają̨ lekcje religii, a także języka arabskiego. Raz w miesiącu, z soboty na niedzielę ma miejsce nocne czuwanie czyli „itikaf”.

Uczniowie poznańskich szkół mogą̨ uczęszczać do Centrum Islamskiego w Poznaniu na lekcje muzealne, gdzie mają możliwość zobaczyć jak wygląda meczet oraz całe Centrum. Mogą̨ dzięki temu poznać odrobinę Islamu, a także języka arabskiego. Z myślą o Polakach chcących nauczyć się̨ języka arabskiego, 2 razy w tygodniu odbywają się tutaj lekcje języka.

Chcąc przybliżyć Polakom religię Islamu, Centrum organizuje co roku Dzień Kultury Muzułmańskiej. Centrum Muzułmańskie szerzy tolerancję religijną i otwartość wyznaniową. Chce, aby wszyscy, którzy tu zawitają, poznali prawdziwe wartości Islamu.

Witold Biedziak